PUNK-o stylu x)

26. dubna 2007 v 10:17 | WeruSchka
Anglicky toto slovo znamená nesmysl, výtržník, toto označení se používalo pro nekvalitní hudbu. Punk jako hnutí vznikal postupně, přesto za jeho vznik bývá zpravidla označován rok 1976. Především v Anglii tento styl nebyl chápán pouze jako hudební záležitost, ale i jako věc životního stylu. Punkeři se pak programově stavěli proti společnosti a propagovali proti tehdejší společnost protikladný životní styl, kdy kritizovali především přetvářku a "honbu za penězi". Tento životní styl se během krátké doby dostal k jakési pasivitě a s hnutím se často šířily drogy. Stěžejním heslem punku je No Future! - žádná budoucnost. Toto heslo lze za určitých okolností považovat za zlidovělou verzi teorie bodu Omega, se kterou ve 20.století přišel jezuitský teolog Teillhard de Chardin. Ze strany vyznavačů punku se lze často setkat s tvrzením, že punk je o provokaci.
Hudebně se punk vrátil k počátkům rocku, tzn. využívání jednoduché melodie většinou čtyř v extrémních případech i pouze dvou akordů, ostrému, většinou satirickému textu. Za počátek tohoto hnutí lze považovat skupiny Sex Pistols,The Clash a Ramones, které bývají často označovány jako zakladatelé tohoto stylu. Toto označení není zcela pravdivé, protože již o zhruba deset let dříve se o něco podobného pokoušela řada skupin, např.Stooges , čiVelvet Underground , atd., ale tyto kapely se s tímto stylem neprosadily. V bývalém východním bloku patřila tato hudba mezi zakázané proudy, přesto i zde vznikala řada skupin, které tento styl napodobovaly (HNF,FPB, atp.). Po pádu komunismu se pak tento hudební a životní styl začal prosazovat i zde.
S punkovou hudnou je spojen i speciální chaotický tanec - ,pogo, který nemá určená přesná pravidla. Uplatňuje se prudké kývání hlavou, máchání rukama, skákání v rytmu bicích (nebo i mimo rytmus) a zběsilá interakce s ostatními tanečníky.
Lidičky:)
Oblékání příslušníků tohoto hnutí mělo od počátku jeden cíl - šokovat ostatní. V počátcích u mnoha punkových skupin proto najdeme svastiky (obrácenou svastiku používali nacisté jako hákový kříž) atp. Později, když se punk dostal do pozice odpůrců fašismu, mnozí členové toto chování omlouvali tím, že cílem bylo pouze šokovat, mnozí odborníci se ale domnívají, že se jednalo o jistý souhlas s některými rasistickými myšlenkami.
Brzy se vyvinul jiný styl, kdy vyznavači tohoto stylu chodí oblečeni do špinavých, roztrhaných jeansů a v triku s nášivkou nějaké populární punkové skupiny (velmi často Exploited). Velmi častým doplňkem je bunda - křivák a boty kanady. Vše je doplněno velkým množstvím spínacích špendlíků. Punková móda vyvinula i speciální účes - kohouta (číro, píla), bodliny nebo rozcuchané vlasy.
V průběhu 90.let 20.století došlo k rozvoji subkultur a hudebních stylů ovlivněných punk rockem. V souvislosti s tím došlo i uvolnění vztahu mezi hudební a módní stránkou subkultury - jinými slovy, každý si dělá co chce, a poslech nejrůznějších hudebních směrů vycházejících z punk rocku už není tak často spojován s nějakým konkrétním image nebo stylem oblékání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama